Nowy sposób zwiedzania Wrocławia z audioprzewodnikiem

Jest wiele sposobów zwiedzania Wrocławia. W ostatnim tygodniu pojawiła się kolejna możliwość indywidualnego poznania odległej i ciekawej historii Wrocławia. W tym przypadku, nie ma potrzeby umawiać się z przewodnikiem, czy zamawiać specjalne tourne elektrycznymi pojazdami.

Wystarczy w Informacji Turystycznej w Rynku odebrać bezpłatną ulotkę informacyjną (lub pobrać ulotkę z Internetu) i udać się samodzielnie na przygotowaną trasę.

ulotka audioprzewodnika po Wrocławiu - trasa Stare Miasto
Ulotka informacyjna o audioprzewodniku po Wrocławiu - trasa Stare Miasto
  Pobierz ulotkę

Zaproponowana trasa zwiedzania prowadzi po średniowiecznym Starym Mieście. Ulotka zawiera mapkę z trasą oraz wszystkie niezbędne informacje o tym, jak odsłuchiwać audioopowiadań.

Choć do pokonania nie ma zbyt dużych odległości, to na przejście i wysłuchanie wszystkich historii warto zarezerwować sobie ok. 1.5 godziny.

Wrocławski Ratusz

Czego ciekawego można się dowiedzieć?

Opracowana trasa przedstawia historię średniowiecznego Wrocławia. Przygotowane opowiadania audio przybliżają wrocławskie zdarzenia jakie miały miejsce setki lat temu.

Jest też sporo ciekawych informacji o funkcji dawnych budynków miejskich. Niektóre z tych wrocławskich obiektów od wieków stoją w prawie niezmienionym stanie. Wielu wrocławian, przechodząc co dzień w ich pobliżu, nie zna ich historii lub nie wie jak ważne pełniły one funkcje w średniowiecznym Wrocławiu.
Po innych budowlach zostało tylko wspomnienie lub tabliczka informacyjna. Jednak ich historia wciąż budzi zaciekawienie turystów.

Najstarsze godło apteki
Replika najstarszego w Polsce godła cechowego. Tutaj w średniowieczu mieściła się apteka "Pod Czarnym Murzynem"

O czym jeszcze można usłyszeć na trasie?
Opracowano i nagrano wiele historii, począwszy od mrocznej tajemnicy Placu Solnego, przez informacje dotyczące znaczenia gospodarczego mięsa czy piwa w średniowieczu, aż po wiedzę o tym, skąd wzięły się nazwy uliczek wokół Rynku.

Nawet rodowici wrocławianie często nie wiedzą, na czym polega niezwykłość wrocławskiego Rynku i czym różni się od innych rynków średniowiecznych miast. I choć wrocławski Rynek jest jednym z największych w Polsce, to o paru unikalnych cechach dowiedzieć się można z audioprzewodnika.

Wrocławski Rynek
Jednen z ciągów kamieniczek na wrocławskim Rynku.

Jest też jeszcze jedna gratka dla turystów. W jednej z opowieści można usłyszeć wrocławski hejnał - grany z wrocławskiej wieży ratuszowej wyłącznie w niedzielę. Aby usłyszeć hejnał nie trzeba czekać do niedzieli – wystarczy odsłuchać opowieść o Ratuszu.

A to nie wszystko. Historia średniowiecznego więzienia uświadamia, że dawniej miało ono trochę inną funkcję niż obecne więzienia. Z kolei opowiadanie o pręgierzu przypomina o specyficznych karach cielesnych, wykonywanych publicznie przy wrocławskim pręgierzu – i nie była to tylko chłosta. Wrocławski kat miał całkiem spory arsenał kar cielesnych, do których potrzebny był pręgierz lub „klatka błazna”.

Na trasie audioprzewodnika przygotowano parę zadań dla turystów, których wykonanie wymaga spostrzegawczości. Są także podpowiedzi do zadań i wyjaśnienia.

Na tym nie koniec atrakcji. Dodatkowo udostępniono specjalne nagrania, w których do głosu dochodzą wrocławskie krasnale.


Krasnale mają głos

Wrocławskie krasnale - głosem aktorów z wrocławskiego Teatru Lalek - w pocieszny sposób opowiadają o różnych zdarzeniach, jakie miały miejsce w dawnym Wrocławiu.

krasnal więziennik z wrocławia

Od krasnala Więziennika można usłyszeć o wrocławskiej „wojnie piwnej” jaka miała miejsce w średniowieczu.

Krasnal Wroclovek dzieli się wrażeniami, o tym jak był światkiem pierwszej katastrofy budowlanej wieży kościoła pw. św. Elżbiety w 1529r.

krasnal wroclovek z wrocławia

Z kolei krasnale W-zkersi - stojący przy wrocławskim Ratuszu - wspominają średniowieczny bunt wrocławskich rzemieślników.

krasnal rzeżnik z wrocławia

Także krasnal Rzeźnik ze Starych Jatek snuje opowieść o dawnej potrawie, z której słynął Wrocław. Z jego opowieści dowiedzieć się można, co lub kto znajduje się za drzwiami, przed którymi stoi krasnal Rzeźnik uzbrojony w topór.

Szczegóły o przebiegu trasy turystycznej po Starym Mieście oraz o sposobie odsłuchiwania opowiadań w poszczególnych punktach dowiedzieć się można z ulotki informacyjnej, dostępnej w Informacji Turystycznej w Rynku.


Szczegóły znajdują się na: http://mobilny-przewodnik.pl/wroclaw lub warto zapytać o bezpłatne ulotki informacyjne w Informacji Turystycznej we wrocławskim Rynku.

Zapraszamy do zwiedzania WROCŁAWIA!


- Mobilny Przewodnik