Co warto zobaczyć w Głogowie?

Wybierasz sie do Głogowa? Przeczytaj co warto tam zobaczyć.

Niewiele osób wie, ale Głogów swoją genezą sięga czasów rzymskich - tym samym stanowi on jedno z najstarszych miast Polski.
Początki słowiańskie datowane są na X-wiek i kojarzone są z plemieniem Dziadoszan.
Potem pojawia się także wzmianka o zdobyciu grodu przez wojska Mieszka I. Od tego czasu miasto Głogów dość często przewija się w średniowiecznej historii Polski.
Z tamtego okresu znana jest historia oblężenia Głogowa przez wojska niemieckie Henryka V oraz wojska sojusznicze czeskiego księcia Świętopełka. Na pomoc miastu, z Pomorza, przybyły także wojska Bolesława III Krzywoustego. Od tego czasu Głogów zapisał się wiele razy w historii. Sporo tych wydarzeń ma swoje odzwierciedlenie w atrakcjach miasta Głogowa.

Atrakcje Głogowa

Najbardziej znaną historią Głogowa, związaną z jego najdawniejszymi dziejami jest wydarzenie jakie miało miejsce blisko 1000 lat temu. Z tej okazji postawiono Pomnik Dzieci Głogowskich. Pomnik ten nawiązuje do Obrony Głogowa w 1109r., podczas której cesarz Henryk V postanowił podstępem zmusić obrońców do kapitulacji.
Kazał do machin oblężniczych - na ich froncie - przywiązać zakładników - wśród których najwięcej było dzieci z grodu Głogów.
Pomimo tak okrutnej “osłony”, gród nie przerwał walki i bronił się w dalszym ciągu, sprowadzając śmierć na przywiązanych zakładników.
Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia w 1966r. postawiono specjalny pomnik.

zdjęcie pomnika dzieci głogowskich
Pomnik Dzieci Głogowskich

Herb Głogowa

Głogowa także nawiązuje do jego długiej historii - stanowi go tarcza podzielona na cztery pola, na których znajdują się wizerunki:

  • Madonny - będącej patronką głogowskiej kolegiaty, zbudowanej za panowania Piastów,
  • Czarny orzeł Piastów Śląskich - symbolizował siłę, odwagę, mądrość i sprawiedzliwość,
  • Czarna głowa byka - to herb królewskiego starosty księstwa głogowskiego Hansa von Loos, będącego także strażnikiem głogowskiej mennicy,
  • Kruk siedzący na gałęzi - dawne godło rodu Korwinów, którzy w XV-wieku podarowali miastu herb.
herb głogowa
Herb miasta Głogowa.

Głogów - co warto zwiedzić?

Bogata historia Głogowa ma swoje ślady w architekturze miasta, praktycznie na każdym kroku można natknąć sie na różne zabytki.
O historycznej wartości każdego z nich opowiada Mobilny Przewodnik, który przybliża turystom historię wielu z nich.

Do odsłuchania audioprzewodnika wystarczy zwykły telefon komórkowy.
Właścicielom smartfonów pomocna może być , która nie tylko podpowie, gdzie znaleźć daną atrakcję, ale także uprości proces połączenia telefonicznego z opowiadaniem przewodnika.

O czym można usłyszeć od Mobilnego Przewodnika?

Poniżej lista atrakcji, o których opowiadania Mobilny Przewodnik. Pobierz aplikację lub ulotkę.

Kolegiata

Najstarszym budynkiem w mieście jest głogowska Kolegiata. To budynek równie stary jak budynki najstarszej świątyni we Wrocławiu, co sprawia że należy do najważniejszych świątyń w historii Śląska.
Z opowieści audioprzewodnika można się dowiedzieć dlaczego Kolegiata z Głogowa jest tak cenna, kiedy i w jakich okolicznościach powstała. Ponadto tak stary budynek, na przestrzeni wieków, spotkało sporo nieszczęść - jakie to były nieszczęście i kto się do nich przyczynił? O tym wszystkim opowiada Mobilny Przewodnik.

Zamek

Jak przystało na średniowieczne miasto, Głogów dorobił się także Zamku. I to nie jednego zamku, ale aż dwóch zamków.
Skąd się wzięły zamki w Głogowie? Do czego służyła wieża obecnego istniejącego zamku? Kogo znanego przetrzymywano w głogowskiej wieży?
To pytania, na które odpowiedź znajduje się w opowieści Mobilnego Przewodnika. W dodatku audioprzewodnik wplata w opowieść sporo różnego rodzaju ciekawostek dotyczących głogowskiego zamku, jego przeznaczenia oraz różnych wydarzeń z czasów świetności Głogowa.

Ratusz i wieża ratuszowa

W miarę upływu czasu, zamki utraciły swoje znaczenie. Miasto Głogów jednak wciąż ulegało biegowi historii i z czasem powstał pomysł zbudowania miejskiego Ratusza.
Jak każde solidne miasto, również Głogów dorobił się miejsca, w którym obradowała Rada Miasta.
To kolejna opowieść Mobilnego Przewodnika, z której dowiesz się skąd wzięła się nazwa Ratusz oraz czego był świadkiem głogowski Ratusz.
W oddzielnej opowieści dowiesz się ciekawostek o głogowskiej, ratuszowej wieży - która zajmuje 2-miejsce w kategorii najwyższych w Polsce.
Także zegar na wieży nie był taki zwyczajny, wszyscy przyjezdni mieli z nimi kłopot. Dlaczego? Posłuchaj opowieści Mobilnego Przewodnika, a dowiesz się tego wszystkiego.

Mury Miejskie

O średniowiecznej przeszłości Głogowa przypominają także Mury Miejskie. To obowiązkowy element każdego średniowiecznego, bogatego miasta. W ten sposób chroniło się miasto przed najeźdzcami.
Wprawdzie dzisiaj można zobaczyć tylko niewielki fragment głogowskich murów, to ich historia wcale nie jest taka banalna. O czym można się przekonać słuchając opowieści Mobilnego Przewodnika, który przedstawia historię tego reliktu dawnej fortyfikacji miejskiej. Niewiele miast w Polsce może się poszczycić pozostałością tego elementu dawnego miasta.

Twierdza Głogów

Nie tylko mury świadczą o militarnym znaczeniu Głogowa. Miasto w swojej historii było także twierdzą.
Co było powodem powstania twierdzy w Głogowie? Kto oblegał Głogów i jakie były tego efekty?Jak wyglądały walki o miasto Głogów w czasie wojny z Napoleonem?
O tych wszystkich wydarzeniach usłyszysz z opowieści Mobilnego Przewodnika.

Głogowski Sąd

Jak każde zamożne miasto, Głogów był siedzibą sądu, który znajduje się tam do dziś. Z opowieści Mobilnego Przewodnika dowiedzieć się można o dawnym systemie kar, jakie stosowano, aby ograniczyć przestępczość.
Wiele z nich zmusza do zastanowienia się, czy w dzisiejszych czasach te kary nie spełniły by swojej edukacyjnej i resocjalizacyjnej roli. O tym wszystkim opowiada Mobilny Przewodnik, w nawiązaniu do siedziby głogowskiego sądu.

Głogów i pozostałości dawnej świetności

Długa historia Głogowa ma swoje odzwierciedlenie w zabytkach, po których niewiele do dziś dotrwało.

Teatr Miejski

Niewiele osób wie, że w Głogowie powstał jeden z pierwszych na Śląsku Teatr Miejski. Kto wystawiał tam swoje sztuki? Kto ze znanych kompozytorów dawał tam koncerty? O tym wszystkim opowiada Mobilny Przewodnik.

Społeczności wyznaniowe

A to nie jedyna pozostałość po czasach świetności Głogowa. Niewiele osób wie, że w Głogowie przed II wojną światową mieszkało blisko 20% śląskich żydów. Obecność tej społeczności miała swoje odzwierciedlenie w dynamicznym rozwoju miasta.

Głogów był także miastem wielowyznaniowym, obok katolików i żydów, istniał także kościół dla społeczności protestanckiej. O pozostałościach po każdej z tych głogowskich grup społecznych opowiada Mobilny Przewodnik.

Generał Umiński

Głogów ma także swojego bohatera, którego historia mogłaby posłużyć za scenariusz do sensacyjnego filmu. Jego losy i niezwykła ucieczka na stałe wpisały się w historię miasta Głogowa.
Na część swojego bohatera, miasto nazwało jego imieniem plac. Dokonania, głogowskiego generała znalazło również swoje odzwierciedlenie w postaci odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari.
Co takiego się wydarzyło, że nadano aż tak wysokie odznaczenie? Także o tej historii opowiada Mobilny Przewodnik.

Podsumowanie

Dlaczego warto odwiedzić Głogów? To nie jest właściwie zadane pytanie.
Skoro Głogów to jedno z najstarszych polskich miast - o bogatej historii, przepełnione pozostałościami wydarzeń z każdego okresu dziejów Polski, począwszy od Piastów, przez rozbiory, na historii współczesnej skończywszy - powstaje pytanie, dlaczego jeszcze tam nie pojechaliście?
Dlaczego jeszcze nie znacie historii, o których opowiada Mobilny Przewodnik? Chyba czas nadrobić te zaległości i udać się do Głogowa.

Centrum Informacji Turystycznej

Sporą pomoc w uzyskaniu szczegółowych informacji udzieli Centrum Informacji Turystyczna w Głogowie.
Centrum Informacji Turystycznej mieści się na głogowskiej Starówce w budynku Bloku Koszarowego przy ulicy Koszarowej 1 (dawna ulica Szkolna).
Tutaj mogą uzyskać pomoc zarówno polscy turyści jak i obcokrajowcy.

Zapraszamy do zwiedzania tego staropolskiego miasta.


- Mobilny Przewodnik