Zieleniec – zimową porą

Zieleniec – zimową porą

  • Wpis: Sty 05, 2015
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Zieleniec to miejsce dobrze znane dolnośląskim narciarzom. Oddalony od Wrocławia o ok. 120 km polski ski resort. Co takiego zastanie narciarz po przybyciu na miejsce? Czego może się spodziewać, a czego nie dostanie?

Dojazd

Zieleniec to dzielnica Dusznik Zdroju. Aby do niego dotrzeć należy kierować się z Wrocławia drogą krajową nr 8 – kierunek Kudowa Zdrój.

Droga nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ to jedna z bardziej ruchliwych dróg Polski – prowadząca do granicy z Czechami. Poza tym są odcinki, gdzie droga się wije, jest sporo podjazdów, a na dokładkę w dni robocze sporo ciężarówek dopełnia obraz marnej prędkości przemieszczania się drogą krajową nr 8.

Jadąc do Zieleńca trzeba zachować „czujność”, ponieważ za Dusznikami Zdrój wypatrywać należy ostrego skrętu w lewo. Całe szczęście dla lewoskrętu wydzielono osobny pas, więc jest gdzie poczekać, aż znajdzie się luka w potoku samochodów z przeciwnego kierunku jazdy.

Dalej droga prowadzi krętą, asfaltową drogą wprost w objęcia Zieleńca. Zimą, pomimo odśnieżania droga często zasypana jest śniegiem.

Zalecam zabranie łańcuchów śnieżnych, ponieważ przy dużych opadach śniegu, na drodze wjazdowej z drogi krajowej nr 8 stoi patrol policji, który nie wpuszcza samochodów bez łańcuchów.

Nie należy się tutaj dopatrywać złośliwości lokalnych funkcjonariuszy, a jedynie dbałości o komfort podjazdu do Zieleńca. Droga prowadząca do tej miejscowości momentami jest nie tylko kręta, ale także ma parę podjazdów i zjazdów.

Często zdarza się, że niedoświadczeni kierowcy zakopują się w śniegu i całkowicie blokują dojazd do Zieleńca. Zdarzało się, że wjazd był niedostępny przez 1-2h, zanim udało się uwolnić „ofiarę” z objęć śnieżnej zaspy.

Parkowanie

Na miejscu jest sporo miejsc parkingowych. Choć początkowo może wydawać się, że jest ich zbyt mało. W środku miejscowości znajduje się duży, i co ważne bezpłatny parking, na którym może zaparkować parę setek samochodów oraz autobusy.

Budujące jest to, że na parkingu zatrudnieni są pracownicy, którzy pilnują aby kierowcy parkowali optymalnie. Tym samym powierzchnia parkingu wykorzystana jest właściwie i dzięki temu zmieści się tam sporo samochodów.

Warto zwrócić uwagę na mniejsze parkingi, ponieważ niektóre małe parkingi zarezerwowane są wyłącznie dla gości hotelowych – wtedy można spodziewać się dodatkowej opłaty, a nawet odholowania samochodu.

Przestrzegam także optymistów, którzy zaparkują sobie na poboczu drogi, gdzie obowiązuje zakaz parkowania. W sezonie zimowym wizyty patroli drogówki z Polanicy Zdrój są dosyć częste.

Nocleg

W samym Zieleńcu oferta noclegowa jest dość ograniczona. Na miejscu znajduje się parę pensjonatów, gdzie wynajmowane są kwatery dla przyjezdnych turystów. Niestety w szczycie sezonu zimowego bardzo trudno jest znaleźć nocleg dla 4-osobowej rodziny. Z rozmów z właścicielami wynika, że często miejsca są rezerwowane parę miesięcy wcześniej.

Jeżeli koniecznie chcesz nocować w Zieleńcu to aktualna lista miejsc noclegowych znajduje się tutaj.

W niektórych miejscach noclegowych istnieje możliwość otrzymania darmowego karnetu, pod pewnymi warunkami – warto o to zapytać zanim wybierze się nocleg.

Polecam poszukanie noclegu w innych miejscowościach uzdrowiskowych – Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Szczytna. Tam oferta noclegowa jest spora i można znaleźć tanie lokum o całkiem przyzwoitym komforcie.

Stoki narciarskie

Zieleniec słynie z tego, że dość długo zalega śnieg na jego stokach. To właściwość tego miejsca. Do tego przewyższenie terenu sprawia (ok. 900 m n.p.m), że temperatura tutaj jest bardzo niska, co pozwala sztucznie naśnieżać stoki narciarskie.

Często zdarza się, że stok jest owiany mgłą – tę mgłę stanowią chmury o bardzo niskim pułapie, które przetaczają się przez grań Zieleńca.

Generalnie Zieleniec chwali się, że ma 21 kilometrów tras, w tym najdłuższa ma ok. 3km. Do tego praktycznie można przejechać z jednego końca Zieleńca na drugi, nie ściągając nart (wystarczy zjeżdżać i korzystać z odpowiednich wyciągów).

Dla zainteresowanych jazdą nocną – parę stoków w Zieleńcu jest oświetlonych, więc można korzystać z uroków jazdy nocą.

Niestety wieczorową porą stok nie jest specjalnie przyjazny dla narciarzy. Pomimo dobrego oświetlania, eksploatacja tras zjazdowych przez „dziennych narciarzy” stawia dość wysoko poprzeczkę dla umiejętności „nocnych jeźdźców”.

Wyciągi

Na miejscu znajduje się sporo wyciągów narciarskich, zarówno orczykowych jak i krzesełkowych. To co ważne to na wszystkich wyciągach obowiązuje ten sam karnet, więc nie trzeba osobno kupować biletów na danych wyciąg.

Niestety cennik karnetów nie jest przyjazny dla rodzin. Brak jest karnetów rodzinnych, brakuje nawet możliwości wykupienia karnetu na 1-godzinną jazdę, co jest szczególnie przydatne dla dzieci dopiero co uczących się jeździć (nie wytrzymują one 2’ch godzin jazdy na stoku, a tym samym karnet nie może być w pełni wykorzystany).

Co istotne bilet ulgowy należy się wyłącznie dzieciom w wieku do 10 lat. Dzieci i młodzież ucząca się, w wieku starszym płacić musi za bilet normalny.

Część wyciągów ma bardzo duże powodzenie, a co za tym idzie często zdarza się, że czas poświęcony w kolejce do wyciągu jest dużo dłuższy niż sama jazda na nartach.

Przydałyby się wydzielone korytarze dochodzące do bramki wpuszczającej na kanapę wyciągu. Bardzo często zdarzają się „półpuste przebiegi”, ponieważ tuż przed samą bramką rodziny, czy młodzież zaczyna wymyślać kto z kim jedzie i kto obok kogo będzie siedział. Rozpoczyna się „tasowanie” i ustawianie w odpowiednim szyku.
W efekcie tego z 6-u możliwych miejsc, zajmowanych jest jedynie 3-4 miejsca (czyli 30% wyciągu jest niewykorzystana, a tym samym czas oczekiwania na wjazd wydłuża się o dodatkowe dziesiątki minut).

Wyciąg „pomarańczowa kanapa” Winterpol.

Stoki narciarskie są przyzwoicie przygotowywane, choć w drugiej połowie dnia (lub na jazdy nocne) sporo jest muld i „wyrobisk”, które mocno utrudniają płynną jazdę.

Stoki przygotowane są dla narciarzy o każdej umiejętności jazdy na nartach. Począwszy od „oślich łączek”, gdzie stawiane są pierwsze kroki. Poprzez łagodne stoki do doskonalenia umiejętności jazdy, aż do bardziej wymagających tras, które posiadają odcinki o dość sporym nachyleniu stoku.

Wyciąg „niebieska kanapa” Nartorama.

Ponadto istnieją łączniki pomiędzy stokami (wyciągami), co pozwala na zmianę miejsca jazdy. Wyjątkiem jest nowowybudowana trasa Nartorama, która jeszcze nie dorobiła się łącznika (ma być w przyszłym sezonie).

Szkółki narciarskie

Oferta nauki jazdy na nartach czy snowboardzie jest przyzwoita. Istnieje parę szkół narciarskich, gdzie można zapisać się na naukę jazdy z instruktorem.

Lista szkółek narciarskich jest tutaj.

W niektórych szkołach do każdej godziny jazdy dodawana jest zniżka na karnet na wyciąg. Dlatego warto zapytać nie tylko o cenę nauki jazdy, ale także o dodatkowe rabaty.

Wypożyczalnie sprzętu

Sporo jest punktów, w których można wypożyczyć kompletny sprzęt narciarski czy do jazdy na desce.

Lista wypożyczalni znajduje się tutaj.

Warto także zwrócić uwagę czy nie ma oferty łączonej – wypożyczając sprzęt uzyskujesz rabat na karnet na wyciąg. Tak jak wszędzie, do wypożyczenia sprzętu wymagany jest dokument tożsamości.

Odległość pomiędzy wyciągiem a wypożyczalnią sprzętu nie jest duża, więc nie będzie trzeba długo dźwigać sprzętu.

Bezpieczeństwo

W Zieleńcu znajduje się stacja GOPR, co daje poczucie bezpieczeństwa w przypadku urazu lub wypadku. Od czasu do czasu widać na stoku skuter śnieżny z topoganem, który zwozi jakiegoś nieszczęśnika ze stoku.

Zieleniec – Czy warto?

W ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło w Zieleńcu na lepsze. Po pierwsze zintegrowano systemy karnetowe i nie trzeba płacić za każdy wyciąg osobno. Zorganizowano parkingi. Rozbudowuje się i modernizuje wyciągi.

Jednak wciąż jest sporo „ale”:

Dojazd

Droga nr 8 prowadząca do Zieleńca to wciąż droga o sporej ilości wypadków drogowych, gdzie przy złych warunkach atmosferycznych dochodzi do bardzo wielu niebezpiecznych zachowań kierowców, a tym samym wypadków;

Cennik karnetów

Polityka cenowa stowarzyszenia zrzeszającego właścicieli wyciągi w Zieleńcu wykluczyła „politykę pro-rodzinną” ze swojego cennika:

  • nie ma żadnych karnetów rodzinnych,
  • bilet ulgowy dotyczy wyłącznie dzieci w wieku do 10 lat,
  • brak jest biletu czasowego na 1h (np. dla dzieci uczących się jazdy na nartach).wiele do życzenia stawia kwestia sanitariatów. Jest ich zdecydowanie za mało jak na tak dużą liczbę narciarzy.

 

Sanitariaty

Wiele do życzenia stawia kwestia ilości sanitariatów. Jest ich zdecydowanie za mało jak na tak dużą liczbę narciarzy.

Płatność kartą

Sporym mankamentem jest brak możliwości płacenia kartą w wielu miejscach – począwszy od punktów gastronomicznych, po niektóre wypożyczalnie lub kasy z karnetami. Wprawdzie w Zieleńcu jest bankomat, jednak często brakuje w nim gotówki lub znajduje się on w drugiej części Zieleńca (dość długa droga).

[show_ip]

 

 

Tagi: , ,