Radiostacja Gliwice – drewniane cudo techniki

Radiostacja Gliwice – drewniane cudo techniki

  • Wpis: Paź 01, 2014
  • Przez:
  • Komentarze: 0

To prawdopodobnie jedyny obiekt takiej konstrukcji … na świecie – drewniana wieża radiowa w Gliwicach.

Ostatnio pojechałem służbowo do Gliwic. Postanowiłem połączyć przyjemne z pożytecznymi i odwiedzić jeden z cudów techniki – maszt radiostacji, wybudowany przed II wojną światową.

Dojazd

Wieża radiostacji znajduje się w Gliwicach przy ul.Tarnogórskiej 129. Zbliżając się do celu pojawiły się drogowskazy podpowiadające kierunek jazdy. Po pewnym czasie z daleka mogłem wypatrzeć szczyt wieży.

To utwierdziło mnie, że wybór drogi dojazdowej jest prawidłowy. Na miejscu nie było łatwo znaleźć miejsce do zaparkowania. Wszystkie miejsca były zajęte przez samochody z lokalnymi tablicami rejestracyjnymi, być może w dni wolne i święta jest zdecydowanie łatwiej.

Udało mi się odnaleźć wolne miejsce i pozostawić samochód. Poszedłem utwardzoną drogą, w kierunku „przyczyny” mojego przyjazdu.

Zwiedzanie

Niestety przyjechałem w nieodpowiednim czasie. Właśnie trwa renowacja terenu wokół wieży radiostacji. Całe szczęście teren ogrodzony jest dość niskim płotem, przez który można swobodnie oglądnąć, okalający maszt radiowy, obszar. Przegląd miejsca odkrywa przede mną specjalnie zaadaptowany teren wokół radiostacji.

Stał się on małym zespołem alejek spacerowych, uzbrojonych ławeczkami, na których będzie można sobie przysiąść. Miejsce skojarzyło mi się londyńskim ogródkiem.

W Londynie skrawki zieleni często są ogrodzone wysokim płotem i wejście do takich miejsc wymaga pokonania furtki. W przypadku prywatnych enklaw zieleni potrzebny jest klucz do furtki i zgoda właściciela terenu.

W przypadku terenu wokół radiostacji wykonano ogrodzenie, wytyczono alejki, posadzono krzewy, postawiono małą, estetyczną toaletę. Wygląda to tak, jakby zaplanowano odpłatność za wstęp na ten teren.

Już wkrótce sprawa się wyjaśni.

Podziwianie konstrukcji masztu nie wymaga ode mnie wejścia na ogrodzony obszar. Obiektyw aparatu dodatkowo pozwolił podglądnąć techniczne szczegóły tej niezwykłej konstrukcji.

Czy warto?

Wieża radiostacji w Gliwicach to niezwykły zabytek techniki. Cała wykonana jest z drewna, pierwotnie nawet do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji użyto drewnianych kołków.

Wszystko po to, aby żaden metalowy przedmiot nie wpływał na rozchodzenie się fal radiowych.

Niestety z uwagi na upływający czas i naturalne zużycie drewna w wielu miejscach użyto metalowych łączników. Maszt antenowy nie jest mały bo ma ponad 110m wysokości.

Dla porównania najwyższy maszt radiowo-telewizyjny w Polsce ma blisko 360m wysokości i wykonany jest w całości z metalu.

To dodatkowo potwierdza niezwykłość techniczną konstrukcji. Podobno to jedyny tak wysoki maszt radiowy, wykonany całkowicie z drewna, na świecie. Zabytek zadziwi każdego, kto interesuje się historią techniki, choć dzieje tego masztu ma swoje miejsce w historii Polski.

Podziwianie konstrukcji, zastosowanych rozwiązań łączenia poszczególnych elementów, nie zajmuje specjalnie dużo czasu. Dlatego warto wpisać sobie to miejsce jako jeden z punktów wycieczki po atrakcjach miasta Gliwice.

Obiekt ma swój urok, który wzmacnia otoczenie zieleni oraz stworzony i rewitalizowany obszar w bezpośrednim otoczeniu masztu radiowego. Miejsce warte odwiedzenia dla każdego turysty, którego interesuje industrialna historia techniki.

Także pasjonaci historii II wojny światowej powinni dotknąć tego miejsca i zobaczyć wysoki, niezwykły i … w całości drewniany kawałek historii Polski.

Przydatne informacje

Poniżej link do witryny muzeum radiostacji w Gliwicach

http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwicka-radiostacja/

Tagi: , ,