Labirynt na Brochowie – małe jest piękne!

Labirynt na Brochowie – małe jest piękne!

  • Wpis: Paź 01, 2014
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Słowo park jest zbyt „płaskie i pospolite” dla określenia tego miejsca. I co z tego, że jest najmniejszym pakiem w mieście Wrocławiu. Przyciąga za to niezwykłym urokiem oraz relaksacyjną atmosferą oraz jest tam Labirynt na Brochowie.

Jest takie miejsce we Wrocławiu, o którym wiedzą raczej okoliczni mieszkańcy. Taki mały azyl na krańcach miasta – park na Brochowie. Według zestawienia parków to najmniejszy areał leśny stworzony ręką człowieka w granicach miasta Wrocławia. Może i najmniejszy, ale nie w wielkości jego „siła”.

Dojazd

Nie jest łatwo znaleźć to miejsce w przewodnikach po Wrocławiu. Występuje tylko w niektórych i to na samym końcu zestawienia, gdzie zmęczone i znużone wcześniejszą lekturą atrakcji oczy czytelników, rzadko docierają.

Dojazd nie jest specjalnie skomplikowany, choć trzeba wiedzieć gdzie się kierować. Wejście do parku znajduje się na wysokości skrzyżowania ulic Konduktorska, Centralna i Wiaduktowa. Tam najlepiej znaleźć miejsce do postoju samochodu.

 

Zwiedzanie

Paręset lat temu ok. XVIII w., ten mały skrawek ziemi został specjalnie upiększony, ponieważ stanowił atrakcyjny dodatek to przyległego pałacyku.

Wprawdzie nie jest tak pieszczony ręką ogrodnika jak przed wiekami, ale wiele jego atrybutów wciąż oczarowuje odwiedzających.

Klimat tego miejsca tworzą zarówno drzewa jak i mała sieć specjalnie przygotowanych kanałów wodnych, przez które prowadzą drewniane mostki. Woda przyciąga kaczki, które podpływają blisko, licząc na smakowite kąski od przechadzających się alejami ludzi.

Pozostałością po czasach świetności tego miejsca jest nieczynna fontanna, która czeka na swoją renowację, aby dołożyć blasku okolicznym roślinom.

Po alejkach można spacerować z wózkiem, przejechać niespiesznie rowerem lub po prostu usiąść na ławce. W parku znajduje się też plac zabaw dla dzieci, które mogą się tutaj wyszaleć.

Warto mieć świadomość, że przy samym parku przebiega linia kolejowa, którą od czasu do czasu mkną pociągi. Dlatego dzieci powinny być pod stałym nadzorem dorosłych, aby w ferworze zabawy nie zapałętać się w pobliże torowiska.

Niewątpliwie największą atrakcją jest labirynt na Brochowie.

Szpaler krzewów o wysokości ponad 2 metrów wytycza ściany trójwymiarowej łamigłówki. Obszar labiryntu nie jest mały i widoczny nawet na zdjęciach satelitarnych prezentowanych na mapach Google.

Chcąc przejść cały labirynt trzeba zarezerwować co najmniej 20min. Pewnym ułatwieniem jest zdecydowanie mniejsza ilość liści w dolnej części roślin, za to gęstość łodyg i ich twardość uniemożliwiają chodzenie „na skróty”.

W centralnym miejscu labiryntu rośnie strzeliste drzewo, które stanowi również punkt orientacyjnych podczas wędrówki plątaniną ścieżek.

Czy warto?

Park na Brochowie to pozostałość dawnego przypałacowego parku stworzonego w stylu barokowym. Pomimo tego, że nie przyciąga on specjalnej uwagi władz miasta Wrocławia to w dalszym ciągu ma atmosferę i koloryt dawnej sztuki ogrodniczej.

Polecam zabawę rodzinną w labiryncie, która sprawia dużo frajdy i radości dzieciom. To idealne miejsce na poobiednią, niedzielną przechadzkę z rodziną. POLECAM!

Tagi: , , ,