Katedra Wrocławska

Katedra Wrocławska

  • Wpis: Paź 03, 2014
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Wrocławia, z tarasem widokowym gdzie całe miasto będzie leżało u stóp – Katedra Wrocławska.

Katedra Wrocławska stoi w miejscu, gdzie ponad 1000 lat temu powstała pierwsza świątynia chrześcijańska na tych ziemiach. Ma długą i ciekawą historię, pytanie co można zobaczyć i dowiedzieć się na miejscu?

Postanowiłem znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie.

Katedra Wrocławska – Dojazd

Katedra Wrocławska to jedna z wrocławskich budowli, którą widać z daleka. Bliźniacze wieże są tak charakterystyczne, że trudno pomylić je z kopułami innych kościołów.

Na miejsce najlepiej dojechać od ul. Wyszyńskiego. Wjeżdżając od tej strony na Ostrów Tumski mamy szansę znaleźć miejsce parkingowe, na którym można pozostawić samochód.

Zalecam baczne zwracanie uwagi na oznakowanie, ponieważ część miejsc parkingowych jest objętych systemem parkomatów miejskich i wymaga wnoszenia opłat (ta część miasta często odwiedzana jest przez patrole Straży Miejskiej).

Jednocześnie jest pewna pula miejsc bezpłatnych, z których można skorzystać. Dojście przed drzwi Katedry zajmuje jakieś 5-10 min.

 

Katedra Wrocławska – Zwiedzanie

Wstęp do wnętrza Katedry jest bezpłatny, nie wolno jednak zwiedzać świątyni podczas nabożeństw.

Po przekroczeniu progu olbrzymich, ślicznie zdobionych drzwi wejściowych, możemy zanurzyć się w atmosferze tego niezwykłego kościoła.

Wewnątrz panuje półmrok, rozświetlony w niektórych miejscach światłem wpadającym przez witraże lub małe lampki elektryczne. Tylko podczas nabożeństw włączane jest pełne oświetlenie wnętrza świątyni.

Kierując się w lewą część kościoła natknęliśmy się na wejście do wieży. Warto zwrócić uwagę na napisy informujące o tym, czy to wejście czy też wyjście z wieży.

Idąc we właściwym kierunku drogi na katedralną wieżę, musieliśmy pokonać parędziesiąt schodków wijących się ciasnym ślimakiem. Pewnie dlatego wyznaczono kierunki zwiedzania, ponieważ na tak ciasno wijących się schodach praktycznie nie sposób minąć się z inną osobą.

Całe szczęście jest to droga tylko na piętro, gdzie znajduje się mała wystawa różnych eksponatów z misji oraz kasa. Wjazd na wieżę Katedry Wrocławskiej jest odpłatny.

W okienku nabywamy bilety, uprawniające nas do odwiedzenia najwyższego poziomu jednej z wież katedralnych.

Bilety

Bilet nie jest drogi, bo kosztuje 5zł. Drugą dobrą wiadomością jest informacja, że na taras widokowy na wieży wjedziemy windą.

Przed wejściem do windy sprawdzane są bilety, a następnie pan obsługujący ten osoby dźwig odlicza odpowiednią ilość osób mieszczących się w ciasnym wnętrzu.
Po wyjściu z windy przechodzimy na taras widokowy, którym można obejść kopułę wieży i podziwiać panoramę Wrocławia.

Cały taras widokowy jest okratowany, odgradzając tym samym drogę dla potencjalnych samobójców czy innych „powietrznych kawalerzystów”.

Widok miasta z tej wysokości obnaża zawartości dachów pobliskich budynków, odkrywa architekturę urbanistyczną starej części miasta oraz ukazuje budowle górujące nad miastem.

Jednocześnie na horyzoncie można zobaczyć bryłę najwyższego budynku SkyTower, za którą majaczy zarys góry Ślęży, czy też pylony najwyższego mostu w Polsce (Mostu Rędzińskiego) – także Most Grunwaldzki z tej perspektywy ciekawie spina brzegi Odry.

Nie ma limitu czasu pobytu na tarasie widokowym, więc można do woli podziwiać otoczenie i robić zdjęcia. Warto pamiętać, że na tej wysokości wiatr jest zdecydowanie większy i bardziej dokuczliwy niż na dole.

Droga powrotna odbywa się tą samą windą.

Wychodzimy odpowiednią klatką schodową, gdzie schody wiją się podobnie jak przy wchodzeniu.

W dalszej podróży po katedrze obchodzimy poszczególne wnęki i zakamarki. Niestety spora część kościoła jest odgrodzona i niedostępna dla turystów. Na koniec obchodzimy kościół dookoła oglądając wszystkie niuanse architektoniczne budowli, a jest ich olbrzymia ilość.

Czy warto?

Katedra Wrocławska to jeden z najbardziej znanych kościołów w Polsce, o niezwykłej historii i architekturze. Duże wrażenie robi wizyta na tarasie widokowym, gdzie można podziwiać panoramę Wrocławia.

Niestety dużym mankamentem jest słabe oświetlenie wnętrza, przez co traci się wiele szczegółów niezwykle ozdobionego wnętrza.

Nie wiedzieć dlaczego spora część nie jest udostępniona zwiedzającym. Z relacji znajomych wiem, że niedostępne miejsce jest szczególnie bogato zdobione i robi duże wrażenie.

Dodatkowo doskwiera brak informacji o bogatej historii tego miejsca. Tylko przewodnik jest w stanie odkryć przed zwiedzającymi niezwykłość tej świątyni.

Niestety na miejscu nie ma możliwości zwiedzenia obiektu z taką osobą. Brak jest również porządnej informacji, która objaśniałaby poszczególne elementy budowli czy jej historii.

Warto zapoznać się z urokiem tego obiektu, zwłaszcza tarasu widokowego. Niestety zostaje pewien niedosyt – zwłaszcza, gdy przypomni się o tym, że pierwsza świątynia w tym miejscu zbudowana została ponad 1000 lat temu.

Odnieść można wrażenie, że nikt nie jest zainteresowany pełnym udostępnieniem turystom katedry i opowiedzeniem jej historii.

Przydatne informacje

Poniżej link do strony Katedry Wrocławskiej:

http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/.

Tagi: , ,