Kaplica Czaszek w Czermnej Kudowa

Kaplica Czaszek w Czermnej Kudowa

  • Wpis: Gru 10, 2014
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Kaplica czaszek w Czermnej Kudowa to nie jedyne miejsce, w którym zgromadzono takie ilości ludzkich szczątków. Tego typu grobowców jest więcej, a każdy z nich kryje swoją tajemnicę.

Podczas zbierania materiałów do opowiadań Mobilnego Przewodnika usłyszałem pod Kaplicą Czaszek w Czermnej Kudowie od jednej z turystek, że to „wyjątkowe i jedyne takie miejsce w Europie„.

Co do tego, że jest wyjątkowe to się zgadzam, ale ….

 

Czy to jedyne miejsce z taką ilością ludzkich kości?

Poniżej lista miejsc o podobnych charakterze, które w nomenklaturze nazywane są ossuariami, co można przetłumaczyć jako kostnice.

Ossuarium, tak nazywają się miejsca w których złożono ludzkie kości w większych ilościach. Wcześniej powstawały na starych cmentarzach, gdy odzyskiwano kwatery dla nowych zmarłych, a szczątki ludzki pochowanych dawniej przenoszono w wyznaczone miejsce.

W czasie epidemii, wojen, czy w miejscach wielkich bitew trup ludzki ścielił się gęsto. Najczęściej miejscowa ludność w pośpiechu zakopywała nieszczęśników w zbiorowych mogiłach, które czasami zostały ekshumowane i przenoszone do katakumb lub ossuariów.

Poniżej lista miejsc, w których powstały ossuaria ze swobodnym dostępem dla turystów.

W Polsce najbardziej znanym ossuarium jest Kaplica Czaszek w Czermnej Kudowie, ale to nie jedyne takie miejsce.

Kaplica Czaszek w Czermnej Kudowa, Polska

źródło

 

Katakumby w Paryżu, Francja

źródło

 

Kaplica Kości w Evora, Portugalia

źródło
[indeed-social-locker sm_list=’fb,tw,go1′ sm_template=’ism_template_8′ sm_list_align=’horizontal’ sm_display_counts=’true’ sm_display_full_name=’true’ locker_template=7 sm_d_text='<h2>Treść zablokowana</h2><p>Poczekaj 90 sek. lub polub nas a odblokowana zostanie natychmiast!</p>’ enable_timeout_lk=1 sm_timeout_locker=90 ism_overlock=’default’ ]

Kościół św. Jakuba w Brnie, Czechy

źródło

Kostnica w Eggenburgu, Austria

źródło

 

Kościół Kapucynów pw. Matki Boskiej od Poczęcia w Rzymie, Włochy

źródło

 

Kaplica pw. Wszystkich Świętych w Sedlec Kutna Hora, Czechy

źródło

 

Bazylika św. Urszuli w Kolonii, Niemcy

źródło

To tylko wybrane miejsca na mapie Europy. Generalnie jest ich zdecydowanie więcej, część jest niedostępna dla ruchu turystycznego lub często stanowią podziemia klasztorów, kaplic czy bazylik.

Kaplica Czaszek w Czermnej Kudowa to miejsce, w którym zgromadzono szczątki ofiar wojny trzydziestoletniej oraz ofiar epidemii cholery, jaka przetoczyła się przez Kotlinę Kłodzką.

Proboszcz Waclav Tomasek zbudował kaplicę zainspirowany wizytą w rzymskich katakumbach. Wtedy postanowił, że szczątki ze zbiorowych mogił pochowa w godnym miejscu.

Ale więcej faktów i historii w audioprzewodniku, który już wkrótce w ramach Mobilnego Przewodnika, opowie o atrakcjach i historii Kudowy Zdrój.

[/indeed-social-locker]

 

Tagi: , ,