Kadzielnia – jaskinia w samym Centrum miasta

Kadzielnia – jaskinia w samym Centrum miasta

  • Wpis: Sie 22, 2013
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Jest takie miasto w Polsce, w którym „dziura w ziemi” w samym Centrum … jest atrakcją. Kadzielnia to zaskakujące miejsce w samym sercu Kielc.

W Europie mamy tylko jedno miasto, gdzie w Centrum znajduje się rezerwat przyrody. Nazwa tego miejsca pochodzi od rośliny rosnącej w tym miejscu i wykorzystywanej w kościelnym kadzidle – to Kadzielnia.

Dojazd

Bardzo łatwo trafić na Kadzielnię. To najbardziej znane miejsce w Kielcach, przez które przechodzi także miejski szlak turystyczny.

Tutaj znajduje się amfiteatr, w którym odbywają się przedstawienia, koncerty czy kabaretony. Przy ul.Karkowskiej znajduje się parking, na którym można zostawić samochód.

Jeżeli szukasz taniego i wygodnego noclegu to wystarczy wybrać datę przyjazdu i wyjazdu oraz kliknąć Szukaj. Potem wystarczy wybrać przedział cenowy i standard obiektu noclegowego.

[booking_pluginbox id=”4814″]

 

Zwiedzanie

Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne. Po rezerwacie można chodzić wyznaczonymi ścieżkami i oglądać ten niezwykły cud natury.

Wprawdzie amfiteatr jest za zamkniętym ogrodzeniem, ale swobodnie można zobaczyć jego architekturę.

Poza widocznymi atrakcjami wyrzeźbionymi ręką Natury jest także ciekawostka przyrodnicza, która skryta jest pod ziemią – podziemna trasa turystyczna. Wstęp do tego przedsionka Hadesu wymaga wsparcia przewodnika.

Przydatne informacje

Aby zapewnić sobie wejście do jaskini należy wcześniej umówić się z przewodnikiem i ustalić termin oraz godzinę wejścia. Wystarczy zadzwonić na nr 695 213 381

Po przybyciu na miejsce natykamy się na grupę czekającą na wejście. Bardzo łatwo poznać kto następny będzie wchodził, ponieważ każdy zwiedzający wyposażony został w kask.

Pytam przewodniczki o możliwość dołączenia do grupy i dowiaduję się, że muszę zadzwonić pod wskazany numer i ustalić o której godzinie jest możliwe wejście.

Nie było prosto dodzwonić się na numer, który był „poza zasięgiem sieci”. Jak się później okazało właściciel tego numeru był akurat przy wyjściu z jaskini, gdzie nie było sygnału sieci komórkowej.

Osoba koordynująca wejścia na podziemną trasę najczęściej jest przy wejściu i w tym miejscu można dowiedzieć się czy i o której godzinie możliwe jest wejście.

Wstęp jest płatny i kosztuje 10zł (dzieci mają zniżkę – 8zł). Po wpisaniu się na listę do grupy wchodzącej o 11:45 mamy ponad pół godziny czasu na pozaglądanie w zakątki amfiteatru.

Ogrodzenie pozwala na oglądnięcie sceny i widowni tego obiektu. Wracamy do wejścia podziemnej trasy i dostajemy kaski, które mają chronić nasze głowy. Jak się później okazuje to nie tylko wyposażenie BHP, ale czynnie używany ochraniacz.

Wchodzimy do środka. Wcześniej przewodniczka uprzedziła, by ubrać się cieplej, ponieważ we wnętrzu panuje stała temperatura ok. 9oC i blisko 100% wilgotności. Trasa nie jest zbyt długa, za to bardzo dobrze przygotowana technicznie.

Metalowe kratki, dzięki którym nie musimy brnąć w błocie. Poręcze ułatwiające przejścia pomiędzy poszczególnymi jaskiniami, a to wszystko „uzbrojone” w oświetlenie eksponujące wszelkie zakątki.

Opowiadanie przewodniczki przybliża nie tylko zjawiska geologiczne tego obiektu, ale również historię odkrycia każdej komory zwiedzanej jaskini. Wędrówka korytarzami trwa ok. 30min. i kończy się wyjściem paręnaście metrów dalej niż było wejście.

 

Czy warto?

Podziemna trasa turystyczna na Kadzielni to kolejne miejsce, które zostało ucywilizowane i przygotowane na odwiedziny grup turystów.

Tutaj można podziwiać podstawowe twory skalne występujące w jaskiniach i otrzeć się o warunki, w jakich „wypoczywają” speleolodzy czy wspinacze jaskiniowi.

Polecam wizytę w tym miejscu przed udaniem się do jaskini RAJ. Jaskinia udostępniona na Kadzielni nie ma tak bogatej i niezwykłej szaty krasowej.

Odwiedzanie w tej kolejności jaskiń pozwala docenić niezwykłość i urodę jaskini RAJ. To co na Kadzielni występuje sporadycznie w jaskini RAJ nagromadzone jest aż do przesytu.

Jedynym mankamentem podziemnej trasy turystycznej na Kadzielni jest potrzeba wcześniejszego umówienia się, ponieważ przychodząc niezapowiedzianym, możemy co najwyżej poczytać informacje na tablicy informacyjnej.

Co by jednak nie mówić – Kadzielnia to obowiązkowy punkt programu, każdego turysty przyjeżdżającego do Kielc.

Tagi: , ,