BARTEK silny … jak dąb!

BARTEK silny … jak dąb!

  • Wpis: Paź 03, 2014
  • Przez:
  • Komentarze: 0

W słowniku frazeologicznym czytamy: „Chłop jak dąb” oznacza silnego i postawnego mężczyznę. A co możemy powiedzieć o BARKTU –  najsłynniejszej roślinie w Polsce, którą najczęściej spotkać można w … podręczniku szkolnym? Czy spełnia ona kryteria powiedzenia? Pojechałem sprawdzić w miejsce pobytu tego najbardziej znanego drzewa w Polsce.

Dąb Bartek – sława tego drzewa w Polsce jest większa niż ono samo. Podobno w cieniu jego korony odpoczywał Jan III Sobieski oraz wielu innych królów znanych z historii Polski.

Do niedawna uznawano, że dąb ma blisko 1200 lat, jednak ostatnie badania oceniają, że jest zdecydowanie młodszy i liczy … tylko 650 lat.

Dojazd

Dojazd do tego pomnika przyrody nie jest skomplikowany. Wystarczy kierować się do miejscowości Zagnańsk.

Należy zachować czujność, ponieważ bardzo łatwo przejechać to miejsce. Warto wypatrywać specjalnych, brązowych tablic informujących o atrakcjach turystycznych. W ten sposób łatwo upewnimy się o dotarciu we właściwie miejsce. 

Najsłynniejszy polski dąb znajduje się praktycznie przy ulicy. Po drugiej stronie jezdni zbudowano parking, na którym warto pozostawić samochód. Przejście dla pieszych uzbrojono w światła, przez co łatwiej przekroczyć jezdnię.

Podziwianie

Słynny dąb „Bartek” wyróżnia się w okolicznym drzewostanie nie tylko rozłożystością korony i obwodem pnia, ale specjalnymi, teleskopowymi podporami, które utrzymują konary.

Cały teren wokół drzewa jest ogrodzony metalową barierą. Nie ma żadnych problemów z obejściem sławnego pomnika przyrody dookoła. Można przyglądnąć się w jakim stanie jest obecnie sędziwy twór matki Natury. Wejście jest bezpłatne, a dostęp możliwy 24h na dobę.

 

Czy warto?

W Polsce niewiele jest żywych organizmów, które są tak stare. Wprawdzie nie jest to najstarsze drzewo w Polsce, to charakterystyczny kształt korony dębu wyróżnia się w otaczającej zieleni.

Będąc w okolicy warto podjechać i podtrzymać sławę naszego „Bartka”.

Tagi: , ,