Cmentarz Żydowski – historia wykuta w kamieniu

Cmentarz Żydowski – historia wykuta w kamieniu

  • Wpis: Paź 08, 2013
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Niezwykłe miejsce, w którym zaklęta została ludzka historia miasta Wrocławia. To pozostałość po osobach, które tworzyły to miasto i nadawały mu szyku. Cmentarz Żydowski we Wrocławiu.

Cmentarz żydowski to pozostałość po bogatej i ważnej historii miasta Wrocławia. Postanowiłem wybrać się z rodziną i odwiedzić to tajemnicze miejsce.

Dojazd

Cmentarz Żydowski znajduje się przy ul.Ślężnej. Wjazd jest słabo oznakowany, poza tym ulokowany jest po tej stronie dwupasmowej trasy, które prowadzi do wyjazdu z miasta. Dlatego wjeżdżając do miasta od strony autostrady A4 należy zawrócić w odpowiednim miejscu, aby pojechać w przeciwnym kierunku i zjechać w małą uliczkę prowadzącą do bramy cmentarnej.

Przed bramą znajduje się paręnaście bezpłatnych miejsc parkingowych, na którym zostawiam samochód. Następnie kierujemy się do furtki prowadzącej na teren należący już do cmentarza.

Nie jest to właściwa brama, a jedynie zwykłe ogrodzenie wygradzające dodatkową przestrzeń. Główna brama wejściowa znajduje się głębiej.

Zwiedzanie

Wstęp na teren cmentarza jest płatny i wymaga zakupu biletu wstępu, koszt to 10zł. Plusem jest możliwość zakupu biletu rodzinnego za 20zł.

Na zwiedzanie wybraliśmy się w niedzielę, ponieważ to jedyny dzień w tygodniu, gdzie o godz.12-tej można posłuchać powieści przewodnika z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Opowieść rozpoczyna się bezpośrednio przed główną bramą wejściową na teren cmentarza żydowskiego. Tutaj zgromadziła się spora grupa osób, chętnych do wysłuchania opowieści o tym miejscu.

Następnie przechodzimy kolejnymi alejami, gdzie przewodniczka opowiada historię cmentarza, prezentując nagrobki co bardziej znanych osób.

Sam cmentarz to dość niezwykłe miejsce. Stare nagrobki, o kształcie i architekturze bardzo odmiennej od rzymskokatolickich miejsc pochówku.

Dodatkowego uroku dodaje sama natura, która rozpostarła płaszcz zieleni i bluszczów. Niestety wiele mogił jest mocno nadszarpnięta czasem. Sporo ubytków, brak tablic z nazwiskami pochowanych osób.

W niektórych miejscach widać prace restauracyjne, mające na celu przywrócenie dawnego wyglądu cmentarza. Niestety nie są objęte tymi pracami duże obszary, a jedynie małe kwartały.

Opowieść przewodniczki zwraca uwagę na architekturę nagrobków, ich symbolikę i różnorodność. Wiele mogił pochodzi z czasów I wojny światowej.

Niewiarygodna jest atmosfera tego miejsca. Przestrzeń wygrodzona murem od otaczającego ruchu miasta, otoczona dywanem bluszczy, bardziej przypomina Zaczarowany Ogród, niż cmentarz.

 

Czy warto?

Bezwzględnie Cmentarz Żydowski we Wrocławiu warto odwiedzić, aby zobaczyć pozostałości po innej kulturze.

Ponadto w tym miejscu spoczywa sporo osób, które miały olbrzymi wpływ na rozwój miasta i wpisały się w jego bujny rozwój i prestiż. Niestety opowieść przewodniczki jest powieleniem informacji z broszury, którą można kupić w kasie biletowej za 10zł.

Ponadto przygotowujący tę informację skupili się raczej na datach, historii samego miejsca i architektonicznych elementach cmentarza.

Pominięto całkowicie samą kulturę i obyczaje żydowskie związane z pochówkiem.

Brakuje informacji o historii działalności osób spoczywających w tym miejscu oraz ich dorobku, na który można natknąć się do dziś.

Osoby odwiedzające to miejsce bez wsparcia przewodnika, mogą jedynie przejść alejami i pooglądać poszczególne nagrobki i przeczytać na niektórych z nich nazwiska osób tam spoczywających.

Tym samym traci się szansę dowiedzenia się o historii nie tylko tego miejsca, ale poznania innych obyczajów i kultury. Polecam wizytę w dzień, kiedy przewodnik poszerzy horyzont zwiedzających i odkryje rzeczy nieoczywiste i czasami inne od tego co spotykamy na polskich nekropoliach.

Przydatne informacje

Strona Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, gdzie znaleźć można przydatne informacje:

http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/CMS/muzeum_sztuki_cmentarnej/stary_cmentarz_zydowski.html .

Tagi: , , ,