Bodzentyn resztka Dawnej  Świetności

Bodzentyn resztka Dawnej Świetności

  • Wpis: Sie 11, 2013
  • Przez:
  • Komentarze: 0

Ruiny zamku, gdzie rzeczywistość jest jedynie echem dawnej świetności. Bodzentyn to miejscowość znana i z interesującą historią, jednak to co pozostało może co najwyżej pobudzić do refleksji.

Dojazd

W przewodnikach ziemi świętokrzyskiej często wymieniane są ruiny zamku w Bodzentynie.

Dość łatwo trafić do tej miejscowości, a i ruiny są widoczne z daleka. Po drodze można natknąć się na drogowskazy, które upewniają nas o właściwym kierunku.

Można podjechać praktycznie pod samą polanę, na której znajdują się ruiny. Tuż obok jest boisko szkolne. Obiekt nie jest jakoś specjalnie zabezpieczony, czy ograniczony. Wejść może każdy, o każdej porze – nie ma żadnych opłat, tuż obok jest mały plac zabaw.

Zwiedzanie

Po ruinach zamku można się swobodnie przemieszczać. Jedynym ograniczeniem jest wybieranie takiej drogi, aby nie doznać uszczerbku na zdrowiu. Ruiny można obejść, wejść do środka i przyglądnąć się resztkom jego dawnej świetności.

Tablica umieszczona od strony ulicy informuje o dawnej historii tego miejsca. Aby dostrzec dawną świetność tego zamku trzeba mocno wytężyć wyobraźnię i przyglądnąć się niektórym szczegółom.

Grubość murów unaocznia, że obiekt ten był przygotowany do obrony. Wysokość okien, wejść pozwala ocenić jak olbrzymie były tutaj kiedyś komnaty. Resztki murów ograniczają obszar, który obejmował kiedyś zamek – dość znacznej wielkości.

Usytuowanie też nie jest przypadkowe, ponieważ od jednej strony rozpoczyna się spora skarpa, która stanowiła naturalną przeszkodę obronną.

Obecny stan nie wróży dobrze temu miejscu. Nie da się tutaj w prosty sposób zaadaptować miejsca na jakąś działalność komercyjną (hotel, pensjonat czy zajazd). To dawałoby szansę przyciągnięcia większej ilości turystów i tym samym mogłoby się stać naturalnym motorem odtworzenia elewacji budowli.

Jednocześnie żadnen z konserwatorów zabytków nie pozwoli na zbyt dużą ingerencję w obecny stan budowli (a właściwie jej resztek). Tym samym pozostałości będą raczej naturalnie się „eksploatować”, aż zostaną zapomniane.

Jeżeli gmina Bodzentyn nie znajdzie sposobu na komercyjne wykorzystanie ruin to za chwilę jedynie mieszkańcy urodzeniu w tej miejscowości będą szukać na Allegro zdjęć i pocztówek, aby wspominać swoje dzieciństwo.

Czy warto?

Obiekt ma niezwykłą historię. Jednak niewiele z niego zostało. Na zaglądnięcie w każdy zakątek ruin wystarczy z 15min.

Dlatego też odwiedziny Bodzentyna warto zaplanować jako miejsce postoju w podróży do innych atrakcji ziemi świętokrzyskiej, niż wybierać się tutaj specjalnie licząc na oglądnięcie zamku w pełnej krasie.

Tagi: , , ,